Zdjęcie nagłówkowe

Wyszukiwarka aktualności

Wyszukaj

Energetyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurowany!

17 kwietnia 2023

Tuż przed Wielkanocą odbyła się inauguracja Energetycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku połączona z uroczystym spotkaniem z okazji Świąt Wielkanocnych. Organizatorem wydarzenia był Zarząd MSM "Energetyka" oraz OEK "Sadyba".

W MSM "Energetyka" rosnącą cześć mieszkańców stanowią osoby starsze. To z myślą o nich spółdzielnia organizuje akcje, które gwarantują dostęp do oferty kulturalnej nie tylko na terenie osiedli, czy Dolnego Mokotowa, ale całej Warszawy. Po Energetycznej Jesieni Seniora i Energetycznej Wiośnie Seniora, przyszła pora na Energetyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Spotkanie inaugurujące Energetyczny Uniwersytetmiało miejsce w o3 Hotel przy ul. Mangalia 1 i zaczęło się od oficjalnego powitania wszystkich gości przez Grzegorza Okońskiego - Prezesa Zarządu MSM "Energetyka" oraz Małgorzatę Sarzyńską - pełnomocnika Zarządu MSM "Energetyka" Kierownika Ośrodka Edukacji Kulturalnej "Sadyba". Przy Mangalia 1 zjawili się, m.in. wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Mokotów - Małgorzata Szczęsna, przedstawiciele Rady Nadzorczej MSM "Energetyka", w tym zastępca Przewodniczącego Rady Zdzisław Rothe, Przewodnicząca Rady Seniorów Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy - Grażyna Cabaj-Olejnik. Obecni byli także członkowie Zarządu "Energetyki": Leszek Kaczmarski oraz Danuta Pisarczyk - Główna Księgowa MSM "Energetyka", a także Pełnomocnik Zarządu Kierownik AO Sadyba - Krzysztof Kuciński.

Po części oficjalnej rozpoczęła się konferencja pt. "Senior w obliczu współczesnych przemian", która poświęcona była sytuacji seniorów w kontekście zmieniającego się świata, obecnej sytuacji geopolitycznej, możliwości, szans i perspektyw edukacyjnych i kulturalnych oraz związanych z rozwojem osobistym. Poruszany był również temat wyzwań i zagrożeń, z którymi muszą się mierzyć seniorzy w takich obszarach, jak: nowoczesne technologie oraz służba zdrowia.

Zaproszeni goście mogli wysłuchać ciekawej prelekcji o historii "Energetyki", problemach oraz wyzwaniach związanych z koniecznością zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych przed kilkudziesięcioma laty. Prezes Grzegorz Okoński podczas swojego wystąpienia "Spółdzielnia mieszkaniowa "Energetyka" wobec wyzwań i problemów społecznych" mówił o celach, jakie stawiało przed sobą mieszkalnictwo w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych oraz o potrzebie zapewnienia mieszkańcom osiedli nie tylko dachu nad głową, ale również przestrzeni o charakterze kulturalno-oświatowym. Rola spółdzielni nie ograniczała się kiedyś i nie ogranicza obecnie do zapewnienia właściwej obsługi technicznej budynków, ale obejmuje także animowanie społeczności lokalnej, stworzenie przestrzeni umożliwiającej uczestnictwo w życiu kulturalnym oraz dostarczenie bogatej oferty edukacyjnej dla mieszkańców. Taką ofertę bez wątpienia stanowią różnego rodzaju zajęcia edukacyjne i sportowe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, porady prawne, wykłady, warsztaty i inne formy aktywizujące mieszkańców. Prezes MSM "Energetyka" podkreślił, że misją spółdzielni jest stworzenie miejsca przyjaznego dla wszystkich mieszkańców niezależnie od wieku i podjęcie działań mających na celu integrację lokalnej społeczności wokół wspólnych aktywności, pasji i zainteresowań.

Grzegorz Okoński przedstawił także nową, przyjazną dla użytkownika aplikację i-Mieszkaniec, dzięki której mieszkańcy w bardzo łatwy i intuicyjny sposób mogą zgłaszać usterki i otrzymywać informacje o funkcjonowaniu ich osiedla.

Kolejnym punktem konferencji była prezentacja Grażyny Trautsolt - rodowitej warszawianki, podróżniczki i mieszkanki "Energetyki" pt.: "Podróże moja pasja - dlaczego warto zwiedzać świat i być aktywnym w każdym wieku". Prowadząca w barwny sposób opowiadała słuchaczom o swoich dalekich egzotycznych podróżach i obcych kulturach. Grażyna Trautsolt wszystkie podróże odbyła sama i gorąco zachęcała wszystkich do pójścia w jej ślady.

Z kolei Robert Rola-Janicki - dyrektor zarządzający w Centrum Medycznym Sadyba, ale przede wszystkim lekarz rodzinny wielu mieszkańców osiedli "Energetyki", w swoim wystąpieniu przybliżył słuchaczom problemy seniorów w obszarze opieki zdrowotnej obnażając paradoksy i bolączki służby zdrowia.

Kwestie związane z nowymi technologiami poruszył Tomasz Kowalski - informatyk, muzyk i trener-szkoleniowiec, który od prawie 20 lat prowadzi kursy komputerowe dla seniorów w Ośrodku przy Korczyńskiej. Podczas prezentacji "Senior w sieci" podzielił się on z uczestnikami konferencji wieloma praktycznymi poradami dotyczącymi poruszania się w świecie nowoczesnych technologii i bezpiecznego korzystania przez starsze osoby z telefonów komórkowych. Zwrócił również uwagę na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. W swoim wystąpieniu próbował odpowiedzieć na pytania: co seniorzy robią w internecie, czym się wyróżniają i jakie mają potrzeby? Czy świat wirtualny i osoby starsze to "dobrana para"?

Po zakończeniu części konferencyjnej kilka słów do seniorów wygłosiła niezwykle barwna osobowość - Danuta Stankiewicz, piosenkarka, artystka popularnego poznańskiego kabaretu "Tey" oraz laureatka 50 nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych oraz zagranicznych.

Na koniec seniorzy zostali zaproszeni na świąteczny poczęstunek oraz symboliczne podzielenie jajkiem. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał żonkila i słodki upominek.