"Energetyka" 2022 - trudny rok, z którego wychodzimy na plusie.
Prezes Zarządu Grzegorz Okoński podsumowuje rok 2022 w MSM "Energetyka".
Szanowni Członkowie MSM "Energetyka",
Rok 2022 okazał się jeszcze bardziej niespokojny i burzliwy w stosunku do poprzednich, które upłynęły pod znakiem COVID-u i wynikających z pandemii ograniczeń. Wojna za naszą wschodnią granicą, kryzys energetyczny i ogromny wzrost kosztów w tym obszarze jeszcze pogłębił problem inflacji i wszechobecnej drożyzny. Skutki tych zjawisk dotknęły nas wszystkich i były nie lada wyzwaniem dla całej spółdzielni.
Udało się nam jednak skutecznie reagować na kryzys i nie dopuścić do znaczących podwyżek opłat mieszkaniowych. Wzrost kosztów zależnych od spółdzielni był niższy niż wskaźnik inflacji. Pokazało to jednak, że musimy szukać oszczędności w kosztach mediów - głównie ogrzewania i energii elektrycznej. Pomimo zawirowań na rynku usług budowlanych, gdzie mogliśmy zderzyć się ze zjawiskiem podnoszenia cen nawet o 50 proc., udało się przeprowadzić wiele ważnych dla mieszkańców remontów.
Spółdzielnie razem w sprawie nieuregulowanych gruntów
Odchodzący rok okazał się także przełomowy w sprawach terenowo-prawnych, a więc w naszych bataliach o regulacje stanów prawnych gruntów na osiedlach Idzikowskiego i Stegny Północ oraz pojedynczych nieruchomości na innych osiedlach. Dzięki współpracy kilkunastu warszawskich spółdzielni odbyło się kilka ważnych publicznych debat z udziałem parlamentarzystów oraz przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w tym samego Sekretarza Stanu. Owocem tego jest podjęcie prac nad ustawą lex specialis, która mogłaby - analogicznie do ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego na własność - ustanowić tytuł własności naszym spółdzielcom likwidując tym samym historyczną niesprawiedliwość. Jest to niezwykle ważne w świetle chociażby wchodzących niebawem rządowych programów dotacji na montaż fotowoltaiki, gdzie niezbędnym warunkiem jest tytuł do nieruchomości.
W tym roku przygotowaliśmy Wieloletni Program Remontów na lata 2022-2025 oraz przyjęte przez Radę Nadzorczą założenia Programu Optymalizacji Energetycznej. Jest to niezwykle ważne, gdyż pozwoli nam podjąć szereg działań, które docelowo ograniczą zużycie coraz droższej energii elektrycznej i cieplnej i pozwolą obniżyć koszty dla mieszkańców.
Kryzys i powszechna drożyzna także wyraźnie pokazały jak ważna jest działalność społeczno-kulturalna spółdzielni. Bezpłatne i niskopłatne zajęcia oraz program dla seniorów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przewyższającym niejednokrotnie możliwości organizatorów. To dowód na to, że powinnyśmy rozwijać ten rodzaj aktywności, kierując jak najwięcej atrakcyjnych zajęć dla dzieci, młodzieży oraz seniorów.
Budujemy na Sielcach - nie tylko mieszkania
W ramach działań inwestycyjnych rozpoczęliśmy - po wielu trudnościach - budowę nowego 16-piętrowego budynku mieszkalnego z częścią handlowo-usługową. W ramach tego zadania powstanie atrakcyjna przestrzeń w postaci placu miejskiego od strony ul. Czerniakowskiej. Inwestycja pozwoli także na rozwiązanie wieloletniego problemu komunikacji wewnątrz osiedla Sielce poprzez budowę dodatkowych ciągów usprawniających ruch dla obecnych i nowych mieszkańców.
Dobra kondycja finansowa spółdzielni to także zasługa rosnących zysków z działalności gospodarczej, a więc z najmu lokali użytkowych. Środki te wprost zasilają budżety osiedlowe pozwalając na obniżenie kosztów utrzymania mieszkań oraz stanowią dodatkowe źródło finansowania remontów.
Racjonalne korzystanie z Centralnego Funduszu Remontowego umożliwiło w 2022 roku realizację wielu prac remontów bez zwiększania opłat dla mieszkańców. Niewątpliwym sukcesem w tym obszarze była nowelizacja regulaminu CFR maksymalnie ułatwiająca korzystanie z tego funduszu przez mieszkańców. Wydłużenie okresów spłaty oraz obniżenie poziomu oprocentowania do 5,1 proc. w skali roku pozwoli w nowym roku sfinansować bez obaw wiele potrzebnych remontów, na które czekają mieszkańcy.
Stawiamy na nowoczesne rozwiązania IT
Ten rok kończymy także z przygotowanym programem pełnej informatyzacji. Wdrożyliśmy już we wszystkich osiedlach zapowiadany na początku roku iMieszkaniec - elektroniczny program ewidencji zgłoszeń mieszańców, który pozwoli na kontrole jakości i terminowości reakcji wszystkich zgłoszeń. Kolejnym etapem będzie oddanie mieszkańcom aplikacji umożliwiającej samodzielne sygnalizowanie zgłoszeń i awarii oraz szybki kontakt na linii mieszkaniec-administracja. Po nowym roku ruszy także zupełnie nowa strona internetowa całej spółdzielni wraz ze stronami poszczególnych osiedli. Rozwijaliśmy - i nadal będziemy traktować jako priorytet - działania mające na celu utrzymanie i podnoszenie poziomu satysfakcji mieszkańców, a nowe narzędzia informatyczne będą w tym procesie niezwykle pomocne.
Wszystko to byłoby możliwe dzięki dobrej współpracy Zarządu z Radą Nadzorczą i jej komisjami oraz bieżącej pracy rad osiedli, a także aktywności rad domów-nieruchomości. Wszelkie uwagi i oceny mieszkańców - pozytywne, jak i krytyczne - były dla nas niezwykle cenne i ważne. Zostaną wykorzystane w nowym roku.
Możemy dziś z zadowoleniem podsumowywać odchodzący rok i bezpiecznie wchodzić w nowy, który jak pokazuje życie może być równie skomplikowany i nieprzewidywalny. Jednak realistyczne planowanie, właściwe przygotowanie i dobry punkt wyjścia dają szanse na stawienie z sukcesem czoła wyzwaniom 2023 roku.
Grzegorz Okoński | |
Prezes Zarządu MSM "Energetyka" |