Zdjęcie nagłówkowe

Wyszukiwarka aktualności

Wyszukaj

"Energetyka" na dwie szóstki.

29 maja 2024

29 maja 1958 roku, dokładnie 66 lat temu, powstała MSM "Energetyka" - dziś jedna z największych w kraju, w zasobach której mieszka ponad 40 tysięcy osób, tyle co w… Kołobrzegu, czy Otwocku.

66_lat_MSM.webp [690.95 KB]


29 maja 1958 roku komitet organizacyjny spółdzielni zwołał założycielskie walne zgromadzenie. 89 członków-założycieli spotkało się w budynku Zakładów Energetycznych Okręgu Centralnego przy Wybrzeżu Kościuszkowskim (dziś budynek należy do E.ON). Inicjatorami powołania spółdzielni byli pracownicy Ministerstwa Górnictwa i Energetyki oraz działacze Związku Zawodowego Energetyków.


Co ciekawe, pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do mieszkań już w grudniu 1958 roku. Oczywiście spółdzielnia nie była w stanie tak szybko zbudować bloku - pierwszy budynek przy ul. Górnośląskiej 29, który znalazł się w posiadaniu "Energetyki", został przejęty od Zakładów Energetycznych Okręgu Centralnego. Blok nie znajduje się już w zasobach MSM "Energetyka". Podobnie jak pierwszy budynek wybudowany samodzielnie przez spółdzielnię. Było to bowiem osiedle przy Bulwarze Stanisława Augusta, w sąsiedztwie Parku Skaryszewskiego. Inwestycję rozpoczęto w 1959 roku. Równolegle z budową na Pradze ruszyły prace przy ulicy Gagarina, gdzie powstały pierwsze bloki spółdzielni na obecnym osiedlu Sielce. Obszerna historia spółdzielni znajduje się w zakładce "O spółdzielni". Zachęcamy do lektury.


Obecnie MSM "Energetyka" zalicza się do największych spółdzielni w kraju. Na koniec zeszłego roku członkiem spółdzielni było 20 610 osób. Przez rok ubyło 168. Jednocześnie 1184 osoby posiadające mieszkanie w zasobach "Energetyki" nie są członkami spółdzielni. W 2023 r. zasoby mieszkaniowe nie uległy zmianie: cały czas to 262 budynki mieszkalne liczące 19 147 lokale mieszkalne oraz 17 budynków użytkowych. Szacuje się, że w budynkach administrowanych przez "Energetykę" mieszka ponad 40 000 osób. To populacja zbliżona do średniej wielkości miasta. Około 40 000 mieszkańców liczą bowiem np. Kołobrzeg, Krosno, Sieradz czy Ciechanów.


Działaniami spółdzielni kieruje Zarząd, który w 2023 roku stanowili: Grzegorz Okoński - Prezes Zarządu, Leszek Kaczmarski - członek Zarządu ds. ekonomicznych, Grzegorz Engelbrecht - członek Zarządu ds. gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Pracą administracji siedmiu osiedli kierują pełnomocnicy Zarządu: Bernardyńska - Katarzyna Szwarc, Idzikowskiego - Marek Worach, Sadyba - Krzysztof Kuciński, Sielce - Radosław Poniatowski, Stegny Południe - Bartosz Jagielski, Stegny Północ - Robert Osmycki, Stegny Rożek - Anna Lew-Kiedrowska.


MSM "Energetyka" utrzymuje bardzo dobrą sytuację finansową. Co roku spółdzielnia wypracowuje dużą nadwyżkę z działalności gospodarczej. Wynik netto w 2023 roku jest rekordowy - wyniósł 11,46 mln zł. W latach 2020‐2023 wzrost dochodów w tym obszarze wyniósł ponad 90 procent. Zysk ten jest dzielony co roku między osiedla i obniża opłaty eksploatacyjne członkom spółdzielni. Łączne przychody "Energetyki" w 2023 roku wyniosły aż 210 mln zł.