Zdjęcie nagłówkowe

Wyszukiwarka aktualności

"Energetyka" oceniona przez mieszkańców.

15 czerwca 2023

Wysoka ocena przy dużym zaangażowaniu w badanie - tak w skrócie można podsumować tegoroczne badanie satysfakcji mieszkańców z działalności spółdzielni. 

W tym roku "Energetyka" ma szczególne powody do radości. Symbolicznie poprawiła ocenę względem ankiety z 2022 roku, ale dzięki tej poprawie wynik jest najwyższy w historii badań. Dodatkowo cieszy, że wynik ten osiągnięto przy rekordowej frekwencji. W wyniku tegorocznego badania uzyskano 1376 wypełnionych kwestionariuszy, czyli aż o 63 proc. więcej niż w poprzedniej edycji. Na każdym osiedlu odnotowano wzrost w tym obszarze - największy na osiedlach Stegny Południe (+89 proc.) i Sadyba (+85 proc.).

Spółdzielnia poprzez firmę zajmującą się badaniami opinii już od 12 lat pyta mieszkańców o ocenę dotyczącą jakości świadczonych usług i zadowolenia z działań spółdzielni i administracji. Co roku wylosowani mieszkańcy otrzymują ankiety w których odpowiadają na - w większości - te same pytania, co umożliwia lepszą analizę sytuacji na przestrzeni lat. 

Analizowane zagadnienia dotyczą następujących obszarów: obsługi mieszkańców przez administrację osiedla; rozliczeń i opłat; porządku; prowadzonych remontów; ogólnego poziomu zadowolenia mieszkańców. W tym roku było kilka dodatkowych pytań. Mieszkańcy wypowiedzieli się na temat parkowania, postrzegania dofinansowania na montaż instalacji OZE, czy też zaspokajania potrzeb przez miasto i dzielnicę Mokotów. 

Najwyższą notę - podobnie jak przed rokiem - otrzymały administracje Idzikowskiego i Bernardyńskiej. Trzecie miejsce zajęły Stegny Południe - rok wcześniej z niemal najniższym wynikiem, choć jedynie symbolicznie gorszy wynik uzyskały Sielce. Najniższa ocena - podobnie jak w 2022 r. - przypadła Sadybie.

Najważniejszym czynnikiem kształtującym zadowolenie mieszkańców pozostaje obszar "obsługa", czyli codzienne kontakty z administracją osiedla są kluczowe z perspektywy zadowolenia mieszkańców. Analiza wyników wskazuje, że kolejny rok odnotowano spadek średnich ocen dla dbałości o czystość i utrzymania porządku w bloku (średnia ocena 4,29) i na osiedlu (4.25), choć cały czas jest to obszar bardzo wysoko oceniany. Kwestie wymagające poprawy są wyraźnie wskazywane przez mieszkańców w uwagach do badania.

Na drugim biegunie znalazły się odpowiedzi na pytania dotyczące wysokości opłat i rozliczeń. Pytanie dotyczące konkurencyjności opłat eksploatacyjnych (średnia 3,36 vs. 3,38 przed rokiem) otrzymało najniższe oceny – ogółem oraz na wszystkich osiedlach. Przy czym informacja o przyczynach zmian opłat, dołączona do zawiadomienia, została uznana przez badanych za względnie zrozumiałą (średnia 4,01 vs. 3,94 przed rokiem).

W tym roku w ankiecie znalazły się trzy dodatkowe pytania. Dotyczyły parkowania, dofinansowania OZE i zabezpieczenia potrzeb mieszkańców przez dzielnicę Mokotów.  Uciążliwości związane z brakiem miejsc postojowych są zróżnicowane na poszczególnych osiedlach. Odczuwa je 67 proc. mieszkańców Stegien Północ, 64 proc. mieszkańców Sielc i 62 proc. mieszkańców Sadyby. Jedynie na Idzikowskiego problem parkowania prawie w ogóle nie istnieje.  O ile pytanie o parkowanie padło już w 2022 r., to kwestia dofinansowania inwestycji w OZE zadebiutowała w ankiecie. W tym wypadku przeważająca większość ankietowanych uważa, że należy korzystać z grantu OZE wspierającego np. instalacje fotowoltaiczne na budynkach. 

Coroczna ankieta wpisuje się w szerszą działalność podejmowaną przez MSM "Energetyka", a mającą na celu systematyczną poprawę jakości świadczonych usług. Wyniki wraz z rekomendacjami są prezentowane administracjom z którymi prowadzone są szkolenia uwzględniające wyniki badania. Osiągnięte rezultaty stanowią też element systemu oceny pracowników. 

Badanie zostało przeprowadzone wśród wylosowanej grupy mieszkańców - losowanie miało miejsce z udziałem przedstawicieli Rady Nadzorczej i pracowników biura Zarządu. Ankieta jest anonimowa, zaś wybór mieszkańców do których trafią kwestionariusze niezmiennie polega na losowaniu dla każdej nieruchomości z zasobów MSM "Energetyka" określonej cyfry. Ankiety trafiają do wszystkich lokali z daną cyfrą, np. jeśli wylosowano 4, to kwestionariusze są dostarczane do lokali 4, 14, 24, 34, itd. Pracownicy administracji osiedli dostarczyli mieszkańcom kwestionariusze do uzupełnienia, a następnie zadbali o ich zebranie i przekazanie do firmy realizującej badanie. 

Szczegółowe tabele prezentujące wyniki ankiety.

 

Serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.