Zdjęcie nagłówkowe

Wyszukiwarka aktualności

Wyszukaj

Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości.

05 lipca 2024

W pierwszą sobotę lipca, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości. Święto, które w tym roku przypada 6 lipca, ma hasło przewodnie "Spółdzielnie budują lepszą przyszłość dla wszystkich".

ogl_04.07.2024_Zarzad.webp [244.82 KB]

W tym roku, 6 lipca, spółdzielnie na całym świecie będą obchodzić Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości pod hasłem "Spółdzielnie budują lepszą przyszłość dla wszystkich" (Cooperatives Building a Better Future for All). Tegoroczne obchody mocno akcentują obecny i historyczny wkład w budowanie zrównoważonej przyszłości, czym przyczyniają się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) do 2030 roku. Temat ten dobrze wpisuje się w cele zaplanowanego na wrzesień Szczytu Przyszłości ONZ, którego tematem przewodnim będą "Wielostronne rozwiązania na rzecz lepszego jutra".

Jak piszą organizatorzy, czyli Międzynarodowy Związek Spółdzielczy, "podczas Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w 2024 r. spółdzielnie mogą zaprezentować swoje wysokie standardy w zakresie zrównoważonego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu oraz pokazać swoje wysiłki na rzecz ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatu. Dzięki demokratycznemu zarządzaniu i współwłasności spółdzielnie dają przykład pokoju i stabilności, łącząc ludzi z różnych środowisk na równych warunkach oraz wspierając zrozumienie i szacunek".

W raporcie Sekretarza Generalnego ONZ z 2023 r. na temat roli spółdzielni w rozwoju społecznym uznano, że spółdzielnie mają doświadczenie w promowaniu rozwoju gospodarczego i społecznego wszystkich ludzi, w tym grup marginalizowanych. Spółdzielnie konsekwentnie wykazują odporność w czasach kryzysów społecznych i gospodarczych. ONZ uznaje ruch spółdzielczy za kluczowego partnera w przyspieszaniu zrównoważonego rozwoju na świecie i wzywa państwa członkowskie do wspierania i wzmacniania ruchów spółdzielczych. Warto pamiętać, że w zeszłym roku ONZ ogłosił rok 2025 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości.

Oryginalnie Dzień Spółdzielczości, który obchodzony jest już 101. raz, był okazją do zwiększenia na świecie świadomości na temat spółdzielni i promowania spółdzielczych ideałów międzynarodowej solidarności, efektywności ekonomicznej, równości i pokoju. Celem było także rozwijanie i wzmacnianie partnerskich stosunków pomiędzy światowym ruchem spółdzielczym i rządami, samorządami oraz organizacjami międzynarodowymi. Status obchodów zmienił się w 1994 roku, gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła ważną rolę, jaką spółdzielnie odgrywają w rozwoju gospodarczym, społecznym i kulturalnym, ogłaszając wspólne od 1995 roku obchodzenie Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Z tej okazji Międzynarodowy Związek Spółdzielczy i ONZ proklamują hasła kolejnych obchodów i wydają odpowiednie przesłania.

W Polsce dzień spółdzielczości obchodzony jest od 1925 roku, pierwotnie bez sztywnego terminu, ale zwykle na przełomie czerwca i lipca. Tę odrębność od międzynarodowych obchodów podtrzymał Sejm proklamując w 1995 r. 1 lipca Międzynarodowym Dniem Spółdzielczości.

Spółdzielczość w Polsce i na świecie funkcjonuje w wielu branżach: to nie tylko mieszkalnictwo, ale także rolnictwo, rybołówstwo, handel, bankowość i ubezpieczenia, a nawet opieka zdrowotna. We Włoszech największa sieć sklepów spożywczych to spółdzielczy Coop (posiada zarówno hipermarkety jak i mniejsze sklepy). Hiszpańska Spółdzielcza Korporacja Mondragón produkuje sprzęty RTV i AGD oraz części do samochodów, ma jedną z największych w Hiszpanii sieci supermarketów, bank, szkoły językowe, a nawet prowadzi uczelnię. Zapewne niewiele osób wie, że spółdzielniami są np. obecne także w Polsce hipermarkety Leclerc, sieć sklepów sportowych Intersport, bank Credit Agricole. Pod względem przychodów to właśnie francuski bank jest największą spółdzielnią na świecie. W rankingu 300 największych spółdzielni są dwie z Polski - to spółdzielnie mleczarskie Mlekovita oraz Mlekpol. 

Międzynarodowy Związek Spółdzielczości szacuje, że co najmniej 10 proc. ludzi na świecie jest członkiem jednej z 3 milionów spółdzielni. Wszystkie typy spółdzielni dają pracę 280 mln pracowników na całym globie. Zaś największe 300 spółdzielni odnotowuje łączne obroty w kwocie przekraczającej 2,4 biliony dolarów rocznie. Polska Krajowa Rada Spółdzielczości informuje, że reprezentuje około 9 tysięcy spółdzielni (3,5 tys. to spółdzielnie mieszkaniowe), które zrzeszają ponad 8 milionów członków.

Więcej informacji na temat Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości można znaleźć na stronie https://www.coopsday.coop. (w języku angielskim).